MECMAR MOBILNA SUŠILNICA D24/175T2

In Novice by Katja Figek

PRIMER
Angleška kmetija v severozahodni Angliji upravlja približno 300 ha zemljišč, na katerih prideluje ječmen, oljno ogrščico, pšenico in oves. Na tem območju je ob žetvi žita stopnja vlažnosti višja od 20-25 %.
Kmetija želi investirati v nakup nove sušilnice in sistem za skladiščenje, ki izpolnjuje naslednje pogoje:

  • Zmanjšati stroške ravnanja s proizvodi po žetvi in hkrati izboljšati njihovo kakovost
    povečati produktivnost in s tem donosnost
  • Pomagati pri rasti potenciala kmetije z opremljanjem s sistemi in stroji, ki so značilnost kmetije, vodene s poslovno miselnostjo.
  • Stranka ne uporablja posebnih omejitev glede razpoložljivega prostora in uporabe električne energije. Zaradi ekonomičnosti in posebnega poudarka na okolju stranka zahteva, da se kot gorivo uporablja utekočinjen propan (LPG).

SAMODEJNI POSTOPEK SUŠENJA
Glede na to, da je cikel sušenja končan, ko so izvedene naslednje 4 faze: nalaganje, sušenje, hlajenje in razkladanje, sušilnica MECMAR v različici SAS (Standard Automatic System) s 4 elektromotorji samodejno upravlja posamezne faze in tako zmanjša poseganje osebja, za razliko od modelov s pogonom PTO in dvojnim pogonom, kjer je treba krmiljenje upravljati ročno.

Sušilnica MECMAR s sistemom SAS je opremljena z vrsto senzorjev in elementov, ki po umerjanju glede na vrsto obdelovanega žita omogočajo samostojno izvajanje enega ali več zaporednih ciklov sušenja.

Uporabnik se mora pred začetkom cikla le prepričati, da sta količina goriva in žita ustrezni, nato pa spremljati proces sušenja.

Naslednja preglednica primerja različne faze med sistemom SAS s štirimi elektromotorji in sistemom PTO.

Z vključitvijo sušilnice zrnja v sistem skladiščenja po meri je mogoče vse faze, od žetve do skladiščenja zrnja v silosu, upravljati na samodejen in optimiziran način, kar znatno skrajša čas in s tem stroške upravljanja istih postopkov, ki jih trenutno opravljajo delavci.

Glede na to, da se žetev in sušenje običajno izvajata v pogosto vlažnem obdobju, je primerno upoštevati, da daljši kot je čas, potreben za sušenje požetega žita, nižja je kakovost skladiščenega proizvoda, skupaj z njegovo tržno in hranilno vrednostjo.

IZBIRA USTREZNE SUŠILNICE

Po skrbnem razmisleku se je stranka odločila za nakup mobilne sušilnice MECMAR D24/175T2:

  • Zbirni prostor, kamor prikolice izpraznijo pridelke za sušenje
  • Dva 200-tonska  silosa, vsak s transporterjem na dnu, kamor se žito pripelje 
  • Dva dvigala, eno v bližini silosa in drugo v bližini sušilnice, za pretovarjanje žita
  • Zrnje se samodejno naloži tako, da se iz silosa prenese neposredno v mobilno sušilnico
  • Na enak način se ob koncu vsakega cikla sušenja žito samodejno raztovori iz sušilnika v hlev

 Sušilnica Mecmar D24/175T2 je bil izbran predvsem zaradi:

  • Robustne zasnove, ki lahko suši izjemno vlažne izdelke.
  • Gorilnik z zračnimi žilami, ki lahko uporablja utekočinjen naftni plin v tekočem stanju, ne da bi bilo treba uporabiti dodatno opremo (npr. uparjalnike) med gorilnikom in rezervoarjem za utekočinjen naftni plin
  • preprosta vključitev sušilnika v samodejni sistem, ki optimizira čas in obratovalne stroške
  • Učinkovitost
  • Ob upoštevanju dnevne proizvodnje približno 125-145 ton/24h (od 25 % do 15 %) posušene in ohlajene pšenice za ta model lahko sušilnica brez težav deluje 24 ur na dan, sveži pridelki pa ostanejo v nakladalnih silosih v povprečju en dan.